haber-01
20
Eyl 2022
Limonata Metaforuyla Girişimcilik

İTÜ İşletme Fakültesi İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İTÜ GİNOVA Akademik Direktörü Dr. Zeynep Erden Bayazıt, Stanford Üniversitesi Hasso Plattner Tasarım Enstitüsü’nün (d.school) yürüttüğü “Faculty Innovation Fellows” programını tamamlayarak, Faculty Innovation Fellow (FIF) unvanına layık görüldü.
zeb uif
Dünya genelinde 14 üniversiteden 16 eğitimcinin yer aldığı iki yıl süren program boyunca katılımcılar kendi kurumlarındaki inovasyon ekosistemini güçlendirecek özgün projeler üzerine çalıştı ve çeşitli atölye ve buluşmalara katıldı. Akademisyenler bir yandan kendi üniversitelerinde inovasyon, girişimcilik, yaratıcılık ve tasarım odaklı düşünme yöntemini kullanarak yükseköğretimin dönüşümüne katkı sağlamak için çalışmalar yaparken, diğer yandan “University Innovation Fellows” programına seçilen öğrencilere mentorluk yaptı. Ardından,   Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen Silikon Vadisi Buluşması’nda da bir araya gelen öğrenci ve akademisyenler, tecrübelerini 500’ü aşkın katılımcıyla paylaştı

Etkinlikte, Dr. Zeynep Erden Bayazıt, “The Making of Lemonade (Limonatanın Yapımı)” başlıklı sunumuyla, limonata metaforu üzerinden girişimciliğe değindi. Erden Bayazıt, FIF süreciyle ilgili “Programın en etkileyici bölümü, tüm pandemi boyunca Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında 4 farklı zaman diliminde yaşarken yaptığımız düzenli buluşmalardı. Bu buluşmalarda projelerimizi paylaştık, yaşadığımız sorunlara ortaklaşa çözümler bulmaya çalıştık. Birbirimizi fikirlerimizle besledik. Bunu yaparken farklı coğrafya deneyimlerini dinlemek çok zenginleştirici bir deneyim oldu. Bu sürecin sonunda Mart ayında San Fransisco’da yüz yüze buluşmak ve mezun olmak heyecan vericiydi. Şimdi bir yandan yeni fellow adaylarına, bir yandan da programa yeni dahil olan eğitmenlere mentorluk yapıyorum.” ifadelerini kullandı. 

Dr. Zeynep Erden Bayazıt'ın Stanford Üniveristesi'nde yaptığı sunumun videosuna ulaşmak için tıklayınız.