haber-01
05
Nis 2021
STEM Alanlarında Değer Yaratmak üzere Erasmus+ Projesi: İTÜ'nün STEM yetkinliklerini İTÜ GİNOVA’nın girişimcilik ve inovasyon ruhuyla birleştirmek için yeni bir fırsat

İTÜ GİNOVA’nın koordinatörlüğünü üstlendiği STEM Valorization Training Programme’da İTÜ'nün STEM yetkinlikleriyle İTÜ GİNOVA’nın girişimcilik ve inovasyon deneyimini bir araya geliyor. Avrupa Birliği tarafından desteklenen program, 250. yılını kutlamak için geri sayıma geçen İTÜ’nün hedef ve öncelikleriyle de örtüşüyor.

İTÜ dışında Hollanda, Fransa ve İrlanda’dan ortakların yer aldığı projede STEM alanında çalışan erken aşama araştırmacılara projelerinin ticarileştirilmesi konusunda destek sağlanması hedefleniyor.

İTÜ GİNOVA Müdürü Prof. Dr. Şebnem Burnaz, projeye ilişkin “İTÜ'nün farklı bölümlerinden öğrencilerin buluşma noktası olarak öğrencileri ve akademisyenleri birlikte üretmeye ve üretilen faydayı topluma kazandırmaya teşvik ediyoruz. Bu bağlamda, STEM’de değer yaratmaya yönelik ihtiyaçların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını ve bu ihtiyaçlara yönelik bir eğitim sağlamayı amaçlayan bu projenin bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

İTÜ GİNOVA’nın çalışma alanlarıyla proje hedeflerinin örtüşmesine vurgu yapan İTÜ GİNOVA Akademik Direktörü Dr. Zeynep Erden Bayazıt ise “Bu proje ile merkezimizin kuruluşu sırasında TÜBİTAK destekli başlattığımız sertifika programımızın akademik patikasını yeniden canlandıracak olmak bizim için ayrı bir motivasyon unsuru oldu. Özellikle doktora öğrencilerimize yönelik tasarladığımız bu programın İTÜ’de toplumsal değer yaratma odaklı araştırmaya katkı vereceğini umuyoruz” şeklinde konuştu.

İTÜ GİNOVA’nın yürütücülüğündeki 24 aylık projenin ekibi Prof. Dr. Şebnem Burnaz, Dr. Zeynep Erden Bayazıt ve Dr. Alper Yurttaş’tan oluşuyor.