haber-01
29
Mar 2018
Salı Söyleşisi: Prof. Dr. Mustafa Ergen

İTÜ GİNOVA Salı Söyleşilerine bu hafta İTÜ öğretim üyesi, Türk Telekom teknoloji başdanışmanı ve girişimci Prof. Dr. Mustafa Ergen konuk oluyor.

"Silikon Vadisi Tarihi ve Startup Ekonomisi"başlıklı söyleşide Prof. Dr. Mustafa Ergen Silikon Vadisi'nden edindiği deneyimleri İTÜlülerle paylaşacağı etkinliğe katılmak için sizi 3 Nisan Salı günü 12:30’da İTÜ GİNOVA’ya bekliyoruz. Kayıt için lütfen tıklayınız.


Prof. Dr. Mustafa Ergen kimdir?

Prof. Dr. Mustafa Ergen İTÜ'de öğretim üyesidir. Ayrıca, Türk Telekom’da teknoloji konularında başdanışmanlık yapmakta ve 5G/Horizon2020 gibi yurtdışı konsorsiyumlarda temsil etmektedir. Lisans derecesini üniversite birinciliği ile ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden almış, yüksek lisans ve doktora derecelerini Kaliforniya Berkeley Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümünden kablosuz haberleşme üzerine yazdığı tezlerle tamamlamıştır. Aynı okulun uluslararası çalışmalar bölümünden Silikon Vadisinden fayda sağlayan ülkeleri incelediği teziyle ikinci yüksek lisans derecesini almış ve HAAS işletme okulundan teknoloji yönetimi programını bitirmiştir. Silikon Vadisinde WiChorus adlı mobil haberleşme şirketini kurmuş ve şirketin Tellabs tarafından alınması akabinde yurda dönmüştür. 2010 yılından beri kendi şirketlerinde, özel sektörde ve üniversitelerde çeşitli üst düzey görevler almaktadır. Şu anda kurduğu Ambeent firmasında 5G ve yapay zeka üzerine ARGE yapmaktadır. Ayrıca, kırk beş patent başvurusu ve ellinin üzerinde makalesi bulunmaktadır. Üç kitabı yayınlanmıştır;

• Girişimci Kapital: Silikon Vadisi Tarihi ve Startup Ekonomisi, 2. Baskı – 2017,
• 移动宽带系统——包括WiMAX和LTE, PHEI – 2011,
• Mobile Broadband: Including WiMAX and LTE, Springer – 2009,
• Multicarrier Digital Communications, Springer – 2004.​