haber-01
12
Mar 2018
Salı Söyleşisi: Orkut Aktaş

İTÜ GİNOVA Salı Söyleşilerinde bu haftaki konuğumuz İTÜ Çekirdek'in başarılı donanım girişimlerinden Maxwell Innovations kurucusu Orkut Aktaş.

Donanım girişimciliğinin püf noktalarının ve zorluklarının altının çizileceği Orkut Aktaş'ın girişim hikayesini dinlemek için sizi 20 Mart Salı günü 12:30’da İTÜ GİNOVA’ya bekliyoruz. Etkinliğe katılmak için lütfen tıklayınız.

Orkut Aktaş kimdir?

Lisans ve yüksek lisansını İTÜ Uçak Mühendisliği'nden alan Orkut Aktaş, eğitim hayatı boyunca TAI, Atlantis gibi firmalarda Ar-Ge mühendisliği deneyimi yanında uzun bir süre İTÜ Savunma Teknolojileri Kulübü'nün yönetim kurulu başkanlığını ve denetçiliğini yürüttü.

Yüksek lisansını yaparken İTÜ-HAVELSAN ile ortak yürütülen insansız hava aracı projesinde araştırmacı olarak çalıştıktan sonra, bu alanda kendi girişimi Maxwell Innovations'ı kurdu. Geliştirdikleri ürün MX8 sistemi yağmur, kar ve tozdan etkilenmeden zorlu hava koşullarında görev yapabilen, dikey kalkış̧ ve iniş kabiliyetine (VTOL) sahip yüksek performanslı ve özgün bir insansız hava aracı sistemidir. Tek bir kişi tarafından taşınabilen ve kullanılabilen sistem saniyeler içerisinde uçuşa hazır hale gelir. Haritalama, yapı inceleme, hassas tarım uygulamaları, gaz kaçakları tespiti, arama-kurtarma, güvenlik ve askeri görevlerde etkin olarak kullanılabilen bir dronedur.