haber-01
29
Kas 2018
Bilim Kahramanları Derneği Turnuvalarda Görev Alacak Jürilerini Arıyor!

Bilim Kahramanları Derneği, bilim, bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın toplumun her kesimine yayılması ve teşvik edilmesi için çalışmalar yapıyor, çocuk ve gençleri erken yaşta bilimle buluşturmak amacıyla kar amacı gütmeden faaliyet gösteriyor.

Dernek, FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Vakfı tarafından 98 ülkede 320 binin üzerinde çocuk ve gencin katılımıyla düzenlenen FIRST LEGO League’in Türkiye ayağını gönüllülerin önemli destekleriyle 15 yıldır, “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adıyla düzenliyor.

2004 yılından bu yana, turnuvalarda 18 bin çocuk ve gence ulaşıldı. Turnuvalara dahil olan katılımcıların %35’i kız çocuklarından, en az %30’u bilim ve teknolojiye erişimi güç olan çocuklar ve gençlerden oluşuyor.

Bu sene, 15’incisi düzenlenecek olan turnuvaların teması INTO ORBIT: Uzay Serüveni. Turnuvalara katılacak 4-10 kişiden oluşan takımlar, 2-3 ay boyunca çalışıp; robot tasarlayıp, program yazıyor, araştırmalar sonucu toplumsal sorunlara dair özgün çözümler üretiyor, teatral sunumlar yapıyor, süreç içinde kazan-kazan tavırları içselleştirerek kullanıyor ve bunları yayıyor. Takımlar önce yerel turnuvalara katılıyor, ödül almaları durumunda ulusal ve uluslararası turnuvalara katılma fırsatı elde ediyor.

Bu sene Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’nde gerçekleştirrilecek 16 turnuvada 5000’i aşkın çocuk ve gence erişilecek. Sizler de çocuk ve gençlerin heyecanına tanık olmak ve jüri olarak turnuvalarda gönüllü olmak isterseniz , başvuru formu için lütfen tıklayınız.

Son başvuru tarihi: 10 Aralık 2018 Pazartesi

Jüri Adaylarında Aranan Nitelikler Nelerdir?

 • En az lisans mezunu olmak,
 • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak,
 • Çocuklarla iyi iletişim kurabilmek,
 • Sorumluluk alabilmek,
 • Takım çalışmasına yatkın olmak,
 • Sabırlı, anlayışlı ve güçlü muhakeme yeteneğine sahip olmak,
 • Tüm bu süreçte eğlenmeyi unutmamak.

Jüri Adaylarından Beklentiler Nelerdir?

 • Aralık-Ocak aylarında Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’nde hafta sonu gerçekleştirilecek 1 günlük jüri eğitimine katılmak
 • Turnuvalar öncesinde iletilecek jürilik dokümanlarını incelemek
 • Hafta sonu tüm gün süren turnuvalarda çocuklar ve gençlerle buluşmak ve çalışmalarını değerlendirmek
 • Gün sonunda değerlendirme toplantısına katılmak

 
Jürilik Alanları Nelerdir?

Çocuk ve gençler; bilimsel basamakları takip ederek hazırlandıkları ve sonuç elde ettikleri çalışmalarını turnuva gününde jürilerle paylaşıyor, jüriler 3 farklı kategoride değerlendirme formlarının yardımıyla adil bir şekilde takımları değerlendiriyor, ödül alacak ve üst tura çıkacak takımları belirliyorlar.

Bilim Kahramanları Derneği'nin Proje, Öz Değerler ve Robot Tasarım kategorilerinde değerlendirmeler yapan jürilerden kategori bazlı beklentilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.